Trema przed występem

Stres, uważany obecnie za jedną z chorób cywilizacyjnych, czasem bywa motywujący ale częściej, szczególnie gdy stan napięcia utrzymuje się zbyt długo, działa niekorzystnie na nasze zdrowie. Jego skutki odczuwamy niemal wszyscy, należy zatem być uważnym, aby ograniczyć jego negatywny wpływ lub w całości go wyeliminować. Istnieje wiele przyczyn stresu, co ciekawe, często powodowany jest wskutek zbliżania się do upragnionego celu, tak jak w przypadku występu scenicznego.

Istnieje wiele objawów stresu, mogą to być kłopoty żołądkowe, przyśpieszone bicie serca, bezsenność, brak apetytu lub napady głodu, rozdrażnienie lub ospałość, odczuwanie na przemian zimna i gorąca, pogarszanie się nastroju, a nawet lęki. Naukowcy przestrzegają, że za długotrwały stres wcześniej czy później przyjdzie nam zapłacić, w związku z tym takich objawów nie powinno się bagatelizować. Nie wolno także dopuszczać aby stres się w nas kumulował. Warto zatem poszukiwać różnych form odprężenia. Dla jednych może to być sport, muzyka, książka, rozwijanie hobby, dla innych kojące znaczenie może mieć rozmowa, masaż lub gorąca kąpiel a nawet kilka spokojnych i głębokich oddechów. Najważniejsze aby poczuć rozluźnienie i przyjąć do wiadomości, że nie jesteśmy doskonali. Warto także nauczyć się pozytywnego myślenia oraz uwierzyć, że korzystanie z pomocy innych nie musi być powodem do wstydu.

W przypadku tremy, mamy do czynienia z zaburzeniami koncentracji uwagi. Jej rozproszenie, obniża kontrolę emocjonalną i intelektualną wykonania, co może skutkować poczuciem braku kompetencji, czy utrwaleniem nastawienia się na porażkę. Przypadłość ta jest powszechnie znana wśród zawodów artystycznych i może prowadzić do niemożności wykonywania zawodu.

Psychologowie uważają, że najbardziej skutecznym sposobem na obniżenie tremy u osób występujących na scenie jest połączenie terapii poznawczej i behawioralnej, czyli zarówno relaksacja mięśni jak i wzmocnienie pozytywnego myślenia. Należy pamiętać, że odpowiednie przygotowanie merytoryczne jest podstawą poczucia pewności w wykonaniu i w ogromnym stopniu łagodzi odczuwalne napięcie, lecz powinno być wzmocnione poprzednimi pozytywnymi doświadczeniami. Dlatego też organizowanie częstych występów z wysokim prawdopodobieństwem sukcesu, odpowiednia rozgrzewka przed oraz dobrze przemyślany scenariusz występu wzmagają poczucie pewności siebie. Ważne jest aby budować w sobie umiejętność pozytywnej interpretacji pobudzenia (napięcia emocjonalnego), aby wkalkulować tremę w występ, co może zadziałać pozytywnie uwalniając dodatkowe zasoby naszej kreatywności.

Istnieje wiele technik na zredukowanie stresu i tremy, jednym z nich jest analiza swoich myśli i próba znalezienia rozwiązania w zakresie każdej kwestii powodującej napięcie. Umiejętności modyfikowania swoich przekonań oraz zachowywania dystansu są możliwe do wypracowania dla każdego.

Nie zawsze jednak stres jest czymś negatywnym, co należy niezwłocznie zwalczać. Czasami warto oswoić się z tremą i korzystać z naturalnego pobudzenia emocjonalnego aby odczuwać dodatkową motywację, zwalczając ograniczenia i zwiększając tym samym swoje możliwości.

Autor: Robert Siniarski
Multiinstrumentalista, wokalista, absolwent A. M. w Katowicach, wydział Jazzu i muzyki rozrywkowej, dyrektor Centrum Kultury w Żyrardowie.

YouTube
YouTube